Data ur: 06.04.1989
Miejsce ur: Dąbrowa Tarnowska
Narodowość: Polska
Wzrost: 177cm
Waga: 68kg
Nr startowy: #15
Motocykl: Yamaha YZF-R6

2008 - pierwsze treningi na torze wyścigowym w Poznaniu
2009 - II v-ce Mistrz Pucharu Suzuki GSX-R CUP 1000 - na motocyklu pojemności 750ccm
2010 - 4 miejsce w Mistrzostwach Polski - Superstock 600
2011 - 16 miejsce w IDM Yamaha R6 - Dunlop - CUP (9 miejsce - Hockenheim)
2012 - 14 miejsce w IDM Yamaha R6 - Dunlop - Cup (kontuzja wykluczająca starty w 3 wyścigach)

 2013  -  5 miejsce w IDM Yamaha R6 - Dunlop - Cup                            

                (2 miejsce - Lausitz)

 

 2014 - CIV SUPERBIKE

 

 2015 -  5 miejsce w IDM Yamaha R6 - Dunlop - Cup

         (4 miejsce Hungaroring)

 

 2016 - 1 miejsce w IDM Yamaha R6 - Dunlop - Cup

      Patryk Kosiniak na tor wyścigowy trafił jako dziewiętnastolatek w roku 2008 i po serii pierwszych, prywatnych treningów, już rok później zaanonsował się jako wschodząca, motocyklowa gwiazda. W sezonie 2009 Kosiniak zadebiutował bowiem w pucharze markowym Suzuki GSX-R Cup i choć był jednym z najmłodszych zawodników, a do tego startował na maszynie o mocy i pojemności o jedną czwartą mniejszych, niż dozwolone przez regulamin, zakończył rywalizację na wysokim, drugim miejscu.

Rok później tarnowianin startował już w prestiżowej klasie mistrzowskiej, Superstock 600. Po zajęciu czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej w swoim debiucie na praktycznie najwyższym, krajowym poziomie, Kosiniak podjął decyzję o rezygnacji ze startów w kraju i skupieniu się na rozwijaniu swoich umiejętności za granicą.

Wybór padł na prestiżowy, niemiecki puchar Yamaha R6 Dunlop Cup; przeznaczoną dla młodych talentów serię wchodzącą w skład motocyklowych mistrzostw Niemiec. Mając doświadczenia z polskiego pucharu Suzuki, Kosiniak doskonale zdawał sobie sprawę, że takie zawody pozwalają najlepiej i najszybciej ocenić oraz poprawić umiejętności. Starty na identycznych motocyklach i oponach oznaczają bowiem, że wszystko zależy od zawodników, a nie przewagi sprzętowej.

Debiutancki sezon upłynął pod znakiem nauki najtrudniejszych, niemieckich torów. Ubiegłoroczny, pod znakiem kontuzji, która wyeliminowała Patryka ze startu w trzech z ośmiu wyścigów. Sezon 2013 był jednak pasmem sukcesów i potwierdzeniem coraz większych umiejętności, szybkości i wielkiego potencjału motocyklisty z Tarnowa.

Kosiniak w aż sześciu z ośmiu wyścigów finiszował w pierwszej szóstce i dwa razy stanął na podium, kończąc sezon na świetnym, piątym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Seon 2016 to już poezja w wykonaniu Patryka. 3 zwycięstwa i wszystkie wyścigi ukończone na podium zaskutkowało histrorycznym zwycięstwem Pucharu Yamaha R6 Dunlop Cup jako pierwszy i najszybszy Polak w historii tej serii.

"Kosa" chce teraz dalej rozwijać swoje umiejętności.

Patryk chciałby iść w ślady innych zawodników, którym starty w pucharze Yamahy i mistrzostwach Niemiec otworzyły drzwi do wielkiej, międzynarodowej kariery. Czech Lukas Pesek i Australijczyk Damian Cudlin, z niemieckich zawodów trafili w roku 2016 do najbardziej prestiżowej serii motocyklowej na świecie, uważanej za Formułę 1 na dwóch kołach, klasy MotoGP.

Tacy zawodnicy jak Jesko Raffin czy Robin Mullhauser, dzięki startom w pucharze Yamahy trafili w tym roku do tak prestiżowych serii, jak mistrzostwa Europy Superstock 600 czy hiszpańska seria Moto2, imponując na tyle, że obaj gościnnie wystartowali również w mistrzostwach świata Moto2.

Patryk Kosiniak ma wszystko, aby pójść ich śladem i odnosić kolejne sukcesy na międzynarodowej scenie wyścigowej.

Trzymajcie kciuki!